Nem újkeletű dolog a 3D-s nyomtatás, már az 80-as években lefektették az alapjait a technológiának. Az eltelt közel négy évtized alatt óriási fejlődésen ment keresztül a rendszer. Digitális modellből készítünk 3D-s tárgyakat. Tömeggyártásra napjaikban még nem alkalmas a nyomtatás, mert lassú, de prototípus készítésére, hobbi felhasználásra tökéletes. Különböző anyagból (PLA, ABS, PETG, stb.) készült 1,75 mm átmérőjű, hőre lágyuló műanyag szálat használunk alapanyagként. A megolvadt műanyagot 0,05-0,1 mm vastagságban visszük fel a munkadarabra. Az egymásra rakott rétegekből alakul ki a kész munkadarab, mely – a felhasznált anyagtól függően – különböző szilárdsági mutatókkal rendelkezik. Kevés hulladék mellett, igen változatos formákat lehet készíteni a nyomtatóval.
Nézzük a műszaki tartalmat: Ezek az okos szerkezetek hálózati (230 V) feszültségről üzemelnek 150-200 W teljesítmény szükséglettel. Többnyire kocka, vagy téglatest alakúra készítik a gépeket, tömegük 10-50 kg között változik. Létezik szekrény méretű nyomtató is több száz kilós tömeggel. A nyomtató legfontosabb paramétere a hasznos térfogat, vagyis X-Y-Z koordináta tengelyek mentén mekkora tárgyat tud készíteni. A hobbi célra készült gépek jellemzően 200-200-180 mm területet tudnak bejárni. A precízebb gépek fűtött tárgyasztallal és zárt nyomtató térrel rendelkeznek, mely állandó hőmérsékleten tartja a munkadarabot. Az egyenletes hőmérsékletnek köszönhetően minimálisra csökkenthetjük a hőtágulásból adódó vetemedést. A nyomtató rendelkezhet Wi-Fi kapcsolattal, LCD kijelzővel, vagy SD kártya olvasóval. A nyomtatandó tárgy mérete, formája és anyaga határozza meg a nyomtatási időt, általánosságban elmondhatjuk, hogy a nyomtatófej sebessége 60-80 mm/s között mozog.
Üzembe helyezés: Az egyszerűbb, olcsóbb gépeket többnyire készletben szállítják a gyártók/forgalmazók, ennek köszönhetően tudják alacsonyan tartani az árakat. A gép összeépítése, kalibrálása pár napot igénybe vesz és némi műszaki szakértelmet kíván a felhasználó részéről, de a leírásokban, videókban részletesen rögzítenek mindent. A hardware összeállítása után a software – CAD alapokon nyugszik – megismerése következik. Jó játszadozást!
Original Prusa i3 MK2S kit - 3D nyomtató X-Y-Z/250-210-200 nyomtatási térfogat, sokféle szálat képes nyomtatni. LCD kijelző, SD kártya foglalat, egyszerű használat.
Zmorph 2.0 VX - 3D nyomtató X-Y-Z/250-235-165 nyomtatási térfogat, zárt munkaterület, színes nyomtatás. Cserélhető fejegységek: CNC, Laser, csokoládé nyomtatás.
Modix BIG-60 - 3D nyomtató X-Y-Z/610-610-610 nyomtatási térfogat, zárt munkaterület, kétfejes nyomtató. Titán nyomtatófej, Alu váz, kompozit anyagok nyomtatása.
Alfawise U10 - 3D nyomtató X-Y-Z/400-400-500 nyomtatási térfogat, nyitott munkaterület, egyszerű összeállítás. Stabil Alu váz, többféle anyag nyomtatása: ABS, PLA, TPU.